Спочатку в різних куточках світу для визначення ваги було покладено порівняння з вагою злакових зерен які були характерні для тієї чи іншої місцевості і близькі за розміром і вагою до коштовних каменів. На території сучасної Європи найменшою одиницею ваги, ймовірно, було зерно ячменю. Так як коштовне каміння у ті часи в основному потрапляли у Європу зі східних країн, то, швидше за все, рослина, насіння якого використовувалися як еталони, росло саме там. Є гіпотеза, що в давнину одиниця ваги пов'язана з насінням акації, яка росте в багатьох країнах Сходу і Середземномор'я. І дійсно, усереднена вага насіння акації приблизно дорівнює одному карату. До того ж, саме слово «карат» походить від грецької назви цієї рослини.
Це може підтверджуватися також тим, що у греків насіння акації Ceratonia використовувалося як гирьки для зважування предметів з малою вагою.
До кінця позаминулого століття у головних торгових центрах світу використовувалися різні еквіваленти каратам у грамах, при цьому вага карата відрізнялася від 0,1885 до 0,2135 грама. Однак в 1907 р з метою приведення до певного єдиного стандарту було встановлено вагу карата у метричній системі, який склав 0,2 г. Таким чином, на даний час метричний карат є міжнародною одиницею вимірювання ваги діамантів та дорогоцінного каміння і користується загальним визнанням.
Під розміром круглого діаманта прийнято розуміти його діаметр. Нижче, в таблиці і на малюнку, зображені орієнтовні розміри діамантів. Діаметр діаманта залежить не тільки від його ваги, але і від пропорцій і симетрії гранування, так як алмази грануються вручну, тому діаметр діамантів завжди буде відрізнятися на соті і десяті частки міліметра.
Також, в каталозі Diamond-Gallery Ви можете побачити точні розміри діамантів, які є в наявності.